Bakteryjne zakażenie pochwy – przyczyny choroby i sposób leczenia

Bakteryjne zakażenie pochwy obok grzybicy pochwy to jedna z najczęstszych dolegliwości, na które skarżą się kobiety w różnym wieku. Zakażenia bakteryjne są przyczyną większości wizyt u ginekologów, którzy dysponują wieloma metodami leczenia zakażeń. Z pewnością nie wolno lekceważyć niepokojących objawów, ponieważ chorobotwórcze bakterie mogą okazać się wyjątkowo trudne do wyleczenia.

Infekcja bakteryjna pochwy

Bakteryjne zakażenie pochwy to stan zapalny spowodowany chorobotwórczymi drobnoustrojami, z którymi można mieć styczność w bardzo wielu okolicznościach. Wystarczy skorzystanie z publicznej toalety, basenu, używanie wspólnego ręcznika z osobą zakażoną, nieodpowiednia higiena osobista. Bakterie mogą zostać przeniesione również podczas stosunku. Ryzyko zakażenia zwiększa się w okresie antybiotykoterapii, osłabienia organizmu, ciąży czy menstruacji. Zazwyczaj zakażenie jest wywołane namnażaniem się bakterii, które bytują w pochwie, jednak zbyt niska ilość pałeczek kwasu mlekowego sprawia, że bakterie powodują nieprzyjemne dolegliwości oraz stan zapalny.

Objawy zakażenia bakteryjnego pochwy

Nawet połowa zakażeń bakteryjnych pochwy ma charakter bezobjawowy, dlatego ciężko je zdiagnozować. Charakterystyczne dla infekcji bakteryjnych są upławy o szarej barwie i niewielkim nasileniu oraz nieprzyjemny, przypominający rybi zapach wydzieliny z pochwy. Kobiety uskarżają się na uporczywe swędzenie lub pieczenie narządów płciowych, a dolegliwości mogą nasilać się np. podczas stosunku czy oddawania moczu. Bakteryjne zakażenie pochwy może łączyć się z zapaleniem cewki moczowej, w wyniku którego chore uskarżają się na parcie na pęcherz i nieprzyjemne pieczenie cewki. Mogą pojawić się także objawy ogólne jak dreszcze czy podwyższona temperatura ciała.

Leczenie bakteryjnej infekcji pochwy

W celu zastosowania odpowiedniego leczenia ginekolog powinien sprawdzić, z jakim rodzajem zakażenia ma do czynienia. Niezbędny jest wywiad lekarski z pacjentką praz przeprowadzenie badania ginekologicznego, lekarz może również zlecić wykonanie antybiogramu na podstawie posiewu wydzieliny z dróg rodnych. Na wyniki należy czekać kilka dni, dlatego też ginekolog powinien zastosować leczenie antybiotykami o szerokim spektrum działania, takimi jak klindamycyna czy metronidazol. Dobór odpowiedniego leku powinien opierać się na antybiogramie, który wskaże, jaka bakteria jest odpowiedzialna za rozwój zakażenia. Antybiotyki są przyjmowane doustnie oraz stosowane miejscowo w postaci globulek, kremów i żeli.

Podczas leczenia niezwykle ważne jest powstrzymywanie się od współżycia, dbanie o higienę osobistą oraz przyjmowanie doustne lub miejscowe preparatów zawierających pałeczki kwasu mlekowego, które odbudowują naturalną florę bakteryjną pochwy. Ponieważ zakażenie bakteriami nie zawsze daje jednoznaczne objawy, leczeniem powinien zostać objęty również partner.

Jak chronić się przed infekcjami bakteryjnymi pochwy?

Wystarczy odpowiednia profilaktyka, by zmniejszyć ryzyko zakażenia chorobotwórczymi drobnoustrojami. Kobiety nie powinny siadać na desce publicznych toalet czy używać wspólnych ręczników z innymi domownikami. Podczas menstruacji należy pamiętać o odpowiednio częstej zmianie tamponów i podpasek. Dobrą metodą na uniknięcie zakażenia jest unikanie przygodnych stosunków seksualnych z osobami, co do których zdrowia nie można mieć pewności, a także stosowanie prezerwatywy podczas zbliżeń. Do higieny intymnej należy używać niepodrażniających kosmetyków opartych na naturalnych składnikach myjących.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *