Czy seks w ciąży jest bezpieczny?

W okresie ciąży kobiety przykładają większą wagę do swojego zdrowia. Dbają o siebie, wybierając zdrową dietę, zapewniają organizmowi dużą ilość snu i unikają stresu. Rezygnują również z niezdrowych przyzwyczajeń i nałogów. Wiele kobiet zastanawia się, czy można uprawiać bezpiecznie seks w ciąży?

Uprawianie seksu w ciąży

W przypadku kiedy ciąża przebiega w sposób prawidłowy, wówczas współżycie seksualne nie wpływa w żaden sposób na zdrowie oraz bezpieczeństwo dziecka. Co ważne, znajduje się ono w macicy, gdzie worek owodniowy oraz silne mięśnie ochraniają je przed kontaktem z penisem. Warto podkreślić, że orgazm czy też stosunek nie wywołają poronienia. Niektóre ciężarne obawiają się, iż orgazm wywoła poród. Nasienie mężczyzny zawiera w sobie związek chemiczny, który może stymulować skurczne, jednak takie zjawisko będzie miało miejsce dopiero po wydzieleniu przez kobiecy organizm pewnych hormonów.

Warto jednak udać się wcześniej do lekarza, który określi czy są jakiekolwiek przeciwwskazania do uprawiania seksu w ciąży, czy można bez obaw współżyć z partnerem. Po współżyciu ciężarna może wyczuwać skurcze macicy albo zwiększoną aktywność płodu po orgazmie. Takie skurcze trwają niekiedy nawet do 30 minut. Jest to jednak zupełnie normalne zjawisko, którego nie trzeba się obawiać, gdyż nie wpłynie na dziecko. Oprócz tego, po stosunku w ciąży może pojawić się niewielkie krwawienie. Jest to spowodowane obrzękiem szyjki macicy i objętością krwi. Zdarzyć się może głównie podczas trzeciego trymestru, to także nie jest niepokojący objaw.

Seks w drugim trymetrze ciąży

W trakcie drugiego trymestru lekarze odradzają uprawiania seksu na plecach, ze względu na zwiększający się nacisk macicy na naczynia krwionośne. Seks w pozycji misjonarskiej nie jest również wygodny, a także stwarza pewne ryzyko. Kobietom poleca się współżyć z partnerem w bezpiecznych pozycjach, a za takie uznawane są:

 • pozycja w której kobieta leży na boku, natomiast mężczyzna za nią (pozycja na łyżeczkę)
 • pozycja gdzie kobieta jest na górze i siada na biodrach mężczyzny (pozycja na jeźdźca)
 • pozycja w której kobieta klęczy a mężczyzna jest z tyłu
 • pozycja w które kobieta leży na boki i unosi kolana

Jakie są przeciwwskazania do seksu w ciąży?

Istnieją pewne przeciwwskazania do uprawiania seksu w ciąży. Nigdy nie powinno się decydować na stosunek, jeśli lekarz kategorycznie zabronił współżycia. Ponadto nie można uprawiać seksu gdy:

 • kobieta albo mężczyzna cierpią na choroby przenoszone droga płciową
 • wystąpiło niewyjaśnione krwawienie
 • doszło do pęknięcia wód płodowych
 • łożysko w sposób częściowy albo całkowity pokrywa szyjkę macicy
 • wcześniejsza ciąża zakończyła się przedwczesnym porodem
 • w ostatnim trymestrze, w przypadku ciąży mnogiej
 • w ostatnim trymestrze, jeżeli w poprzedniej ciąży wystąpił poród przedwczesny albo też zaistniało zagrożenie, albo ciężarna odczuwa objawy przedwczesnego porodu
 • w I trymestrze, jeżeli w poprzedniej ciąży wystąpiło poronienia albo ryzyko jego wystąpienia czy też zauważalne są objawy zagrożenia ciąży

Warto również pamiętać o paru innych kwestiach. Seks oralny jest dopuszczalny aczkolwiek w trakcie niego mężczyzna nie może wdmuchiwać powietrza w kanał rodny. Może to doprowadzić do zablokowania naczyń krwionośnych, co jest bardzo niebezpieczne zarówno dla dziecka, jak i dla przyszłej mamy. Kobieta ciężarna nie powinna również uprawiać seksu z osobami, co do których zdrowia nie jest pewna. Mogą być one bowiem źródłem chorób przenoszonych drogą płciową. Seks analny jest dopuszczalny, jednak przed stosunkiem warto skonsultować się z lekarzem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *